
Nagietek , rozpostarł swe kwiaty w porannej godzinie, dzionek ten zapewne z pogody zasłynie :)
Nagietek lekarski (Calendula officinalis)» , cieszył się od dawna sympatią człowieka, uważany był również jako naturalny barometr. (Jak w tytule mówi o nim rymowanka). 🙂
Nagietek w naturze, w stanie dzikim nie występuje prawie w ogóle. Pochodzi z obszaru Morza Sródziemnego. Jest jednym z najbardziej ulubionych kwiatów ozdobnych, cieszących nasze oczy w ogrodach, na balkonach czy w mieszkaniach. Nazywany jest potocznie stulikiem, pazurkiem. Kolor kwiatów jest od żółtego do ciemnopomarańczowego . Znany i doceniany jest nagietek od wieków, pierwsze zapisy o jego działaniu sięgają XII wieku.
Nagietek lekarski należy do najbardziej niezwykłych ziół leczniczych. Walory lecznicze wykazuje tylko nagietek o ciemnopomarańczowych kwiatach. Odmiana o żółtym zabarwieniu zawiera śladowe ilości substancji czynnych i nie jest wykorzystywana w lecznictwie.
Lubią nagietek nie tylko ludzie, ale nasze małe przyjaciółki, pszczoły licznie zlatują do jego miododajnych kwiatków.
W medycynie ludowej przez długi czas ludzie spożywali łodygi i liście nagietka, używając ich jako jarzyny. Podświadomie wykorzystywane były walory bakteriobójcze olejków zawartych w tych częściach rośliny.
Obecnie w lecznictwie wykorzystywane są koszyczki nagietkowe. Ich bogaty skład (roślinne hormony, flawonoidy, fitoncydy, gorycze, żywice roślinne, karoten i wiele innych) powoduje, że Calendula officinalis – nagietek znajduje zastosowanie między innymi w :
- bolesnym i nieregularnym miesiączkowaniu,
- w łagodzeniu stanów zapalnych przewodu pokarmowego (wrzody, stany skurczowe żołądka) .
- Napar z kwiatów nagietka wspomaga wydzielanie żółci,
- jest również nieoceniony dla osób z niedokwaśnością.
- Wzmaga siły odpornościowe organizmu, szczególnie po operacjach żołądka.
Wykorzystując fakt , iż niektóre substancje czynne zawarte z nagietku ie ulegają rozkładowi i praktycznie w niezmienionej formie opuszczają organizm , wykorzystuje się tę własność do leczenia schorzeń układu moczowego.
Nagietek ma działanie oczyszczające, uspakajające ale i obniżające ciśnienie krwi.
Ma ten kwiatek o pomarańczowych płatkach i nieszczególnie miłym zapachu moc niezwykłych właściwości, również i tych do wykorzystania zewnętrznego. Napary z koszyczka nagietka w połączeniu z rumiankiem, cudownie łagodzą zmiany skórne, zapalenia i owrzodzenia skóry, oparzenia, „jęczmienie”, przyspieszają gojenie się ran.
Można łączyć nagietek z arniką, krwawnikiem sporządzając napary zapobiegające rozwojowi paciorkowców i gronkowców. Nagietek znalazł również zastosowanie w leczeniu „kobiecych dolegliwości” takich jak np. rzęsistek pochwowy.
Współcześnie można go stosować w profilaktyce nowotworowej.
Ta cudowna roślinka lecznicza została wykorzystana i w kuchni . Można nagietkiem barwić masło, sery, dodawać nawet do ciasta.
Oto przykład naparu z nagietka: wziąć 2 łyżki suchego nagietkowego koszyczka, zalać 2 szklankami wrzątku , zaparzyć pod przykryciem 15 minut, stosować do przemywań skóry zmienionej chorobowo, owrzodzeń, trądziku, na rany, na oczy, do płukania części intymnych. Obecnie istnieje cała gama kremów leczniczych, balsamów z nagietka, zawierających czyste ekstrakty z nagietka (Calendula officinalis)..
Można też doustnie na stany zapalne przewodu pokarmowego, oraz w celu detoksykacji i oczyszczenia organizmu. Pije się wtedy około 100ml naparu w ciągu dnia.
Stare przepisy podają również, że można przygotować napar z nagietka na mleku, z miodem, przy przeziębieniach, grypie, kaszlu .
Mocne napary stosuje się też przy zapaleniach gardła, nadżerkach, do płukania jamy ustnej.
No cóż , oto i kolejny, „mały” Wielki Cud Natury 🙂
MG
Czy wiesz coś więcej o kukliku? : https://zielarnia.com.pl/kuklik-nie-tylko-ladny-kwiatek/
Ze wszystkich informacji i receptur , jeśli z nich korzystasz, to tylko na własną odpowiedzialność. Porady zawarte na tym blogu nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej !!
One Commentto Nagietek , rozpostarł swe kwiaty w porannej godzinie, dzionek ten zapewne z pogody zasłynie :)
Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi
Uwaga! Komentarze zawierające dane osobowe nie będą publikowane.
This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.
[…] Mieszamy po 20 g kwiatków Stokrotki, krwawnika,babki lancetowatej,szałwii,kwiatów nagietka». […]